Fundusze Europejskie
Strona główna/Aktualności/Drodzy Rodzice i Wychowawcy!

Drodzy Rodzice i Wychowawcy!

27 Stycznia 2021

Drodzy Rodzice i Wychowawcy!

Dostrzegając obniżony nastrój u kogoś bliskiego, bezsenność, brak odczuwania przyjemności, bezradność w wykonywaniu prostych czynności, zastanawiamy się nad przyczynami i staramy się pomagać. W codziennym pośpiechu łatwo jednak przeoczyć sytuację, gdy to nasze dzieci tracą radość życia i optymizm, lub przeciwnie zaczynają być „nieznośne’. Dzieci i młodzież, podobnie jak osoby dorosłe, mogą być dotknięte depresją.

Nauka zdalna przyniosła wiele zmian, które nadal nie są łatwe do zaakceptowania. Przymusowa organizacja dnia, brak osobistego kontaktu z rówieśnikami, nieporozumienia w domu, narastające zaległości, etc. niosą ze sobą różne konsekwencje psychiczne. Kiedy dziecko czy nastolatek nie chce się uczyć, jest opryskliwy, wybuchowy lub znudzony i chce być sam na sam ze swoim smartfonem, nie jest to jednoznaczne z lenistwem czy dojrzewaniem. Warto być czujnym i skupić uwagę na zachowaniu dziecka przez dłuższy czas. Nie bagatelizujmy tzw. „młodzieńczego smutku”.

Od kilkunastu lat kontynuowana jest w Polsce Kampania Społeczna Forum Przeciw Depresji, której celem jest szerzenie wiedzy i uświadamianie, że depresja to nie jest jakiś przejściowy stan, ale choroba, którą trzeba leczyć.

Włączając się w realizację miejskiego programu „Mówimy Nie Depresji” przygotowałyśmy dla Was prezentację multimedialną, w której wyjaśniamy jakie mogą być przyczyny choroby, jak rozmawiać z osobą, która cierpi na depresję i gdzie szukać pomocy. Poniżej zamieszczamy link, pod którym znajdują się te informacje. Zachęcamy do obejrzenia.

Dorota Rasała - Świtoń - dyrektor szkoły

Anna Kulwieć -pedagog

Kamila Michułka - psycholog

Barbara Zdyb -pedagog

Kategoria: Depresja [2]
Format Data publikacji Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
ppsx 2021-03-13 ZŁOŚĆ.ppsx
ilość pobrań: 45
ZŁOŚĆ.ppsx 1.15MB -
pdf 2021-01-27 MÓWIMY NIE DEPRESJI! SP7.pdf
ilość pobrań: 88
MÓWIMY NIE DEPRESJI! SP7.pdf 1.03MB zobacz
do góry