Dzień Drzewa

16 Października 2022

Drzewa i lasy to niezbędne narzędzia regulacji klimatu. Pochłaniają dwutlenek węgla, spowalniają spływ wód powierzchniowych, są również domem dla wielu zwierząt. Uczniowie klas 1-4 aktywnie włączyli się w obchody Święta Drzewa przypadającego 10 października. Klasa 2b sadziła sadzonki drzew na terenie boiska szkolnego przy ul. 11 Listopada. Uczniowie byli bardzo zaangażowani w tę pracę. Starali się, żeby w przyszłości teren wokół szkoły był piękny. Klasa 3b rozmawiała na temat roli jakie spełnia drzewo w przyrodzie. Uczniowie obejrzeli filmy pt. „Drzewa” i drugi „Dlaczego potrzebujemy drzew?”. Po projekcji filmów uzupełniali karty pracy związane z tym tematem i wykonali piękne drzewa techniką witrażu. Klasa 1b już w domu zaczęła realizację projektu „Święto Drzewa”, każdy uczeń miał za zadanie wykonać liść z zapisanym na nim swoim talentem. Tym sposobem powstało „Drzewo Talentów 1b”. Dzieci układały też wyrazy z rozsypanych liter: las, park, drzewa itp. Rozmawiały o ważnych funkcjach drzew w środowisku . Zajęcia w 1b zakończyły się pracą plastyczną, na liściach różnych gatunków drzew uczniowie rozcierali plastelinę w kolorach jesieni.
Uczniowie klasy 3a poznali jak ważne jest znaczenie drzew, lasów dla ludzi i przyrody. Podczas zajęć przyrodniczych w parku, każde dziecko wybrało swoje drzewo, któremu nadało imię i zmierzyło jego obwód. Dzieci dokładnie obejrzały pod lupą liście tych drzew, korę, zrobiły jej odbicie na kartce papieru i...obiecały często odwiedzać na spacerach. W szkole wybrane drzewo zostało opisane, a na zajęciach plastycznych uczniowie wykonali pracę metodą mozaiki.
Klasa 4a z okazji Dnia Drzewa wykonała las wykorzystując materiały naturalne i odpady. Uczniowie rozmawiali o tym, jak ważna jest ochrona przyrody, a szczególnie ochrona drzew.
Serdecznie zapraszamy do udziału w ogólnopolskim konkursie, którego celem jest zwrócenie uwagi na rolę drzew w naszym życiu, wzmocnienie świadomości społecznej w odniesieniu do środowiska w którym żyjemy oraz wyłonienie najważniejszego, najciekawszego, najbardziej lubianego i cenionego przez społeczności lokalne drzewa w naszym kraju. Regulamin poniżej.
Małgorzata Smolak

Poniżej galeria zdjęć.