Fundusze Europejskie

Hubertus

30 Listopada 2020

Co roku jesienią odbywa się Hubertus. Jest to święto wszystkich myśliwych i pasjonatów jazdy konnej, a takich w naszej szkole nie brakuje. Chcecie wiedzieć o co tu chodzi? Przeczytajcie a się dowiecie.

Każdej jesieni prawie wszystkie stajnie w Polsce przygotowują się do Hubertusa. Udział w gonitwie mogą wziąć osoby , które mają ukończone 18 lat. Jedna osoba zostaje lisem, czyli uciekającym. Zazwyczaj osoba ta ucieka przed pozostałą grupą goniących na najszybszym koniu. Do ramienia ma przypiętą lisią kitę. Goniący mają za zadanie zerwać tę kitę. W trakcie gonitwy należy przestrzegać kilku zasad m.in. goniącym nie wolno nigdy najeżdżać na lisa od przodu, kitę można zerwać, tylko jadąc za lisem lub z boku. W trakcie gonitwy master i kontrmaster (zarządzający gonitwą), oznajmiają gwizdkiem kilka przerw, żeby konie mogły ochłonąć. Osoba, która zerwie kitę, zostaje lisem w następnym roku kalendarzowym.
Jedna z naszych redakcyjnych koleżanek Ola była świadkiem Hubertusa. Oto co nam powiedziała:
„Zrobiło to na mnie wrażenie niesamowite, szkoda , że tak mało osób ma do tego dostęp. Ja przypadkowo trafiłam na to wydarzenie wracając z grzybobrania”
Pierwszy raz Hubertusa obchodzono w 1444 roku. Początkowo były to wielkie polowania. W Polsce kult św. Huberta sięga XVIII wieku. Nazywany wśród myśliwych i leśników jest hubertowinami, u jeźdźców hubertusem. Z jego wprowadzeniem związane są dzieje dynastii władców saskich. Za czasów II Rzeczypospolitej, pierwszym organizatorem gonitwy w Spale był prezydent Ignacy Mościcki. Odbyło się 3 listopada 1930 roku. W gonitwie obowiązuje elegancki strój jeździecki, czyli: rajtrok (marynarka jeździecka), biała koszula, plastron (dekoracyjny żabot) lub krawat, białe rękawiczki, białe bryczesy (spodnie), wypastowane oficerki lub sztyblety ze sztylpami (osłonkami na łydki).
Wydarzeniu temu często towarzyszy ognisko, konkursy z nagrodami i promocja jazdy konnej. Warto sprawdzić , czy w okolicy gdzie mieszkasz, są stajnie, które organizują Hubertusa. To widowisko warto zobaczyć!

Iga z klasy 6c

do góry