Fundusze Europejskie
Strona główna/Aktualności/KATYŃ 2022 - NOTACJE FILMOWE

KATYŃ 2022 - NOTACJE FILMOWE

27 Listopada 2022

25 listopada odbyła się uroczysta Gala Finałowa 3 Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego dla młodzieży: Katyń 2022 - notacje filmowe”. Wydarzenie miało miejsce w Warszawie.
Organizatorem ogólnopolskiego konkursu historycznego dla młodzieży „Katyń 2022” było Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza. Partnerami Organizatora w organizacji i promocji konkursu były : Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum Katyńskie - Oddział Martyrologiczny Muzeum Wojska Polskiego.
Głównym celem konkursu była popularyzacja wiedzy dotyczącej Zbrodni Katyńskiej i jej Ofiar poprzez poznawanie historii zbrodni, kontekstów i interpretacji, a także życia konkretnych osób zamordowanych przez NKWD w 1940 roku. Rozwijanie zainteresowania historią Polski XX wieku poprzez bezpośredni kontakt ze „strażnikami pamięci” (rodziny Ofiar Zbrodni Katyńskiej), regionalistami, historykami i przekaz międzypokoleniowy. Podnoszenie poziomu dojrzałości intelektualnej młodzieży i kształtowanie postaw patriotycznych poprzez aktywne wpajanie szacunku do własnego dziedzictwa kulturowego.
96 uczniów przesłało 41 prac konkursowych zgłoszonych w 2 kategoriach wiekowych. Jury w składzie: dr Ewa Kowalska - sekretarz Jury, Małgorzata Jędruch-Włodarczyk, Sławomir Dynek, Sławomir Frątczak, i dr Maciej Wyrwa zadecydowało , że I miejsce w kategorii szkół podstawowych otrzymuje Maciej Świtoń (Szkoła Podstawowa nr 7 im. Jana Pawła II w Oleśnicy) za notację filmowa pt.: „Obiecują nam wolność, więc wrócę…”. Opiekunem ucznia była nauczycielka Beata Rubaszewska.
Maciej otrzymał statuetkę , dyplom i nagrodę rzeczową.
Podczas gali odbyła się również Konferencja Młodych Historyków , w której zaprezentowano najlepsze prace konkursowe. Autorzy prac odpowiadali na pytania prowadzącej konferencję dotyczące wybranego bohatera. Praca zostanie również opublikowana na stronie internetowej www.katyn-pamietam.pl i na filmie DVD dokumentującym 15-lecie działania programu „Katyń… Ocalić od zapomnienia”. Film Maćka wywołał dużo emocji i wzruszeń wśród odbiorców. Autor pracy tak oto wypowiedział się na temat swojej pracy: „Zainteresowałem się tym tematem, ponieważ wzruszyły mnie listy pisane przez oficera Leona Fijałka z obozu do żony i córki oraz jego troska o rodzinę, nawet kiedy przebywał w niewoli „.
Organizatorzy zwrócili uwagę , że filmowa forma konkursu była wymagająca, trzeba było wykazać się kreatywnością, pomysłowością, wiedzą i umiejętnościami technicznymi.
Wielokrotnie podkreślano, że każde działanie, które przypomina o zbrodni katyńskiej, jest cenne i ważne, dlatego tak cenny jest udział i praca uczniów w tym konkursie.

 

Poniżej galeria zdjęć.

do góry