Fundusze Europejskie
Strona główna/Aktualności/Nocą w siódemce

Nocą w siódemce

13 Marca 2022

11 marca, w piątek uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 po raz dziesiąty mogli uczestniczyć w szkolnej nocy historycznej. W tym roku pod hasłem: Niezwyciężona Armia Krajowa.
Noc była podzielona na kilka etapów. Pierwszy to komisja wojskowa. Kwalifikacja wojskowa to badanie, w trakcie którego lekarska komisja stwierdza, czy dany kandydat nadaje się do służby w wojsku. Po spełnieniu krótkiej medycznej procedury każdy otrzymuje jedną z czterech kategorii: A, B, D, E. Wszyscy uczestnicy nocy zakwalifikowali się do kategorii A. Następnie zostali przypisani do następujących grup:
1.  Cichociemni- Spadochroniarze Armii Krajowej
2.  Wachlarz - organizacja dywersyjna
3.  Osa - organizacja AK do zadań specjalnych
4.  Agat - jednostka bojowa
5.  Parasol - spektakularne akcje bojowe
Każdy żołnierz powinien posiadać umiejętność udzielania pierwszej pomocy, dlatego pierwszym zadaniem było szkolenie w tym zakresie, zadanie zaś polegało na udzieleniu pierwszej pomocy w przypadku: złamanej kości - rozpoznanie i pierwsza pomoc. Spośród wyłożonych rekwizytów należało wybrać te ,które najbardziej przydałyby się małemu Jędrusiowi w apteczce.
Druga część szkolenia obejmowała wiedzę teoretyczną . Piotr przedstawił historie Armii Krajowej i znaku Polski walczącej.
Umiejętność szycia obejmowała kolejne zadanie. Każdy musiał wyciąć szablon Polski Walczącej i przyszyć go do opaski na ramieniu. W trakcie pracy słuchaliśmy piosenek patriotycznych.
Wiedza sprawnościowa to kolejny etap, a w nim przeprowadzenie musztry, „Żywa historia”, czyli obejrzenie wywiadów świadków II wojny światowej i wykonanie testu wiedzowego. Dużym wyzwaniem dla uczestników był escape room , a w nim szereg zagadek i zadań do wykonania. Między innymi karaoke, rzut granatem czy szyfr i wykonanie instrukcji koktajlu Mołotowa.
Kolejnym wyzwaniem było odnalezienie w ukrytych miejscach dat, które należało umieścić na osi czasu i połączyć z właściwą ilustracją i opisem.
Uzbrojenie żołnierza Armii Krajowej - należało wykonać z materiałów ekologicznych reprodukcję wylosowanej broni ( zdjęcie i opis), następnie ją zaprezentować. Podczas wspólnej polowej kolacji odbył się pokaz prowiantu żołnierzy uczestniczących w misjach wojskowych. Zaprezentował ją Jakub. Na koniec drużyny wykonały plakaty wylosowanych dowódców AK. I w końcu wielka bitwa na „ gazety”.
Po zaliczeniu kursu każdy żołnierz otrzymał certyfikat. Były również nagrody rzeczowe dla organizatorów i drużyn, a dla każdego naklejka znaku Polski Walczącej.

Poniżej galeria zdjęć.

Fot 12 i 13: uczniowie ubrani w stroje wojskowe siedzą na sali uczestnicząc w grze historycznej.

do góry