Strona główna/Aktualności/Podsumowanie Dnia Bezpiecznego Internetu 2023

Podsumowanie Dnia Bezpiecznego Internetu 2023

26 Marca 2023

W naszej szkole zostały przeprowadzone lekcje pod hasłem "Lepszy Internet zależy od Ciebie!" dla klas 1-8 z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu - DBI 2023. Dzięki temu Szkoła znalazła się na wirtualnej mapie inicjatyw DBI.
Zwrócono szczególną uwagę na moc wspólnego zaangażowania - uczniów, nauczycieli i rodziców, w celu zwiększenia bezpieczeństwa w Internecie.
Poniżej link do prezentacji o Dniu bezpiecznego Internetu omawianą na lekcji. Znajdziesz w niej nie tylko jak bezpiecznie i kulturalnie korzystać z Internetu, przeplatane filmami ale również gdzie zgłosić się w razie zagrożenia w Internecie.

link do prezentacji Dzień Bezpiecznego Internetu

Było również dużo rozrywki m.in interaktywne zadania, tworzenie avatara, rebusy, krzyżówki, ukryte słowa, łączenie w pary  nawet filmy, spektakl, lekcje online i gry edukacyjne i co niektórzy uczniowie zdobyli certyfikat pt. Asa Internetu , aby zobaczyć kliknij na poniższe linki:

POZNAJ grę INTERLANDIĘ

DBI EscapeGame SIS

Rozwiązywaliśmy test dla klas 2-4

Quizizz dla klas 5-8

MATERIAŁY INTERAKTYWNE: krzyżówka, połącz w pary

Stwórz w programie i umieść zamiast zdjęcia Swój Avatar

Klasy 2-8 obejrzały i dyskutowali na temat filmów „Owce w sieci”, „3..2..1 Internet”, „Gdzie jest Mimi”, ”Na zawsze ”i wiele materiałów edukacyjnych :

Pokazały czym jest cyberprzemoc, jakie są jej konsekwencje (zarówno dla ofiar jak i sprawców) oraz jakie sobie z nią radzić. Przeprowadzanie rozmowy - jak świadomie zadbać o swój bezpieczny wizerunek w sieci i z jakimi konsekwencjami, również w przyszłości, może się to wiązać.

Obejrzeliśmy z Gali konferencje z DBI 2023 bardzo się podobał fragment: Sztuczna inteligencja - algorytmy na postawie gali DBI Petro Psyllos 40 minuta gali link do transmisji konferencji dbi

Uczestniczyliśmy w szeregu lekcji online przeznaczonych dla uczniów szkół podstawowych.

Wydarzenia te zorganizowało Polskie Centrum Programu Safer Internet we współpracy z NASK. A były to:

• "Ciało nie określa" .(kl. 7-8) link do Filmu Ciało nie określa
  •  „Jak radzić sobie z dezinformacją w sieci?”
  •  „Jak radzić sobie z dezinformacją w sieci?” • Sieciaki - internet bez przesady. (kl. 1-3)
  • Co czyha na naszą prywatność w grach i internecie? (kl. 4-6)
  • Narzędzia Open Source do działań kreatywnych. (kl. 4-8)
  • Cyfrowy ślad - ile można wyczytać o człowieku z otwartych źródeł. (kl. 7-8)
  • Bądź bezpieczny w internecie Klub Młodego Programisty. (kl. 1-3)
  • Spektakl i warsztaty pt. „ Dzieci sieci - Plik i Folder na tropie internetowych kłopotów ”. (kl.1-3 i 4-6), który dzieciom się najbardziej podobał. Jak piszą sami organizatorzy, Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), misją projektu jest pomoc młodym widzom w bezpiecznym odkrywaniu Internetu. W spektaklu został poruszony temat zagrożeń w sieci, a w szczególności uzależnienia od technologii, od używania smartphonów, komputerów, czy tabletów. Po spektaklu odbyło się interaktywne spotkanie z Plikiem i Folderem, którzy zadawali uczestnikom pytania podsumowujące treści. Plik i Folder to bohaterowie projektu, to dwie fikcyjne postaci, które wprowadzają dzieci w wirtualny świat, a także tłumaczą jego podstawowe pojęcia, ostrzegają przez czyhającymi w nim zagrożeniami oraz uczą, jak postępować w trudnych sieciowych sytuacjach.

Uczniowie byli bardzo zainteresowani tematem i aktywnie brali udział w podsumowaniu internetowych kłopotów, wykonując mapy myśli które zostały dołączane do zdjęć.

Głównym założeniem zajęć było:

• zwalczanie nielegalnych treści
  • przeciwdziałanie szkodliwym treściom
  • promocja bezpiecznego środowiska online
  • podnoszenie świadomości o internetowych zagrożeniach

Dodatkowa aktywność uczniów w dniu Bezpiecznego Internetu:

Uczniowie w ramach DBI mieli za zadanie wziąć aktywny udział w wydarzeniu Dzień Bezpiecznego Internetu 2023 z tej okazji kolejny wykonali różnorodne prace na temat „Bezpieczny Internet”:
➡️ Plakaty papierowe, multimedialne
➡️ Zaprogramowane gry, historyjki, quizy, testy interaktywne
➡️ Krzyżówki, rebus, certyfikaty z gry interlandia
➡️ Oraz film, prezentacje

Wykaz uczniów:

Aktywny udział uczniów  w akcji "Dzień Bezpiecznego Internetu"

Rodzaj praca

Zaprogr.historyjka w scratchu

Żak Dorian

Plakat papierowy

Prace multimedialne uczniów dotyczący bezpieczeństwa w Internecie można obejrzeć pod linkiem: prace_dbi_23

Cel akcji: propagowanie wiedzy o bezpiecznym korzystaniu z Internetu, przeciwdziałanie zagrożeniom i przemocy w sieci, poszerzenie wiedzy o ochronie danych osobowych i zasad netykiety.

Wszystkim  uczestnikom gratulujemy zaangażowania, a wiedza i umiejętności zdobyte dzięki akcji na pewno wpłyną na większe bezpieczeństwo w sieci.

Było bardzo duże zaangażowanie ze strony uczniów i nauczyciela informatyki. To szczególnie potrzebne teraz, gdy wiele czasu spędzamy przed komputerem i smartfonem, gdy wszyscy żyjemy równolegle w dwóch światach: online i offline. Mam nadzieję, że podejmowane  inicjatywy przyczyniają się do zwiększania poziomu bezpieczeństwa młodych użytkowników internetu.

Uzyskaliśmy zaświadczenie udziału w DBI, oraz wysłano sprawozdanie z realizacji inicjatyw DBI 2023 dzięki któremu bierzemy udział w konkursie na najciekawszą inicjatywę DBI.

Poniżej galeria zdjęć.

Opracowała Małgorzata Owczarczak