Podsumowanie udziału w Dniu Bezpiecznego Internetu 2024
30 Kwietnia 2024Zorganizowano lokalne obchody Dnia Bezpiecznego Internetu 2024. W naszej szkole zostały przeprowadzone lekcje pod hasłem "Lepszy Internet zależy od Ciebie!" dla klas 1-8 z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu - DBI 2024. Zajęcia odbywały się na lekcjach informatyki oraz zajęciach świetlicowych, na zastępstwach w zerówkach. Dzięki temu Szkoła znalazła się na wirtualnej mapie inicjatyw DBI.
Zwrócono szczególną uwagę na moc wspólnego zaangażowania - uczniów, nauczycieli i rodziców, w celu zwiększenia bezpieczeństwa w Internecie.Poniżej link do prezentacji o Dniu bezpiecznego Internetu omawianą na lekcji. Znajdziesz w niej nie tylko jak bezpiecznie i kulturalnie korzystać z Internetu, przeplatane filmami ale również gdzie zgłosić się w razie zagrożenia w Internecie.
Było również dużo rozrywki m.in interaktywne zadania, tworzenie avatara, rebusy, krzyżówki, ukryte słowa, łączenie w pary nawet filmy, spektakl, lekcje online DBI i gry edukacyjne i co niektórzy uczniowie zdobyli certyfikat pt. Asa Internetu.
Klasy 2-8 obejrzały i dyskutowali na temat filmów „Owce w sieci”, „3..2..1 Internet”, „Gdzie jest Mimi”, ”Na zawsze ” „Dopamina – co zrobić, żebyśmy to my kontrolowali technologię, a nie technologia nas?” i wiele materiałów edukacyjnych.
Pokazały czym jest cyberprzemoc, jakie są jej konsekwencje (zarówno dla ofiar jak i sprawców) oraz jakie sobie z nią radzić. Przeprowadzanie rozmowy - jak świadomie zadbać o swój bezpieczny wizerunek w sieci i z jakimi konsekwencjami, również w przyszłości, może się to wiązać.Obejrzeliśmy z Gali konferencje z DBI 2024 bardzo się podobał fragment: Sztuczna inteligencja
Uczestniczyliśmy w szeregu lekcji online przeznaczonych dla uczniów szkół podstawowych.
Wydarzenia te zorganizowało Polskie Centrum Programu Safer Internet wewspółpracy z NASK. A były to:
• "Ciało nie określa" w ramach DBI”
• „Jak radzić sobie z dezinformacją w sieci?”
• Sieciaki – internet bez przesady. (kl. 1-3)
• „Asy Internetu” – co autor miał na myśli?
• Co czyha na naszą prywatność w grach i internecie? (kl. 4-6)
• Narzędzia Open Source do działań kreatywnych. (kl. 4-8)
• Cyfrowy ślad - ile można wyczytać o człowieku z otwartych źródeł. (kl. 7-8)
• Digital Wellbeing – równowaga między online a offline
• Cyberprzemoc. Co mogę zrobić?
• Spektakl i warsztaty pt. „ Dzieci sieci – Plik i Folder na tropienie internetowych kłopotów ”. (kl.1-3 i 4-6), który dzieciom się najbardziej podobał. Jak piszą sami organizatorzy, Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), misją projektu jest pomoc młodym widzom w bezpiecznym odkrywaniu Internetu. W spektaklu został poruszony temat zagrożeń w sieci, a w szczególności uzależnienia od technologii, od używania smartphonów, komputerów, czy tabletów. Po spektaklu odbyło się interaktywne spotkanie z Plikiem i Folderem, którzy zadawali uczestnikom pytania podsumowujące treści. Plik i Folder to bohaterowie projektu, to dwie fikcyjne postaci, które wprowadzają dzieci w wirtualny świat, a także tłumaczą jego podstawowe pojęcia, ostrzegają przez czyhającymi w nim zagrożeniami oraz uczą, jak postępować w trudnych sieciowych sytuacjach.
Uczniowie byli bardzo zainteresowani tematem i aktywnie brali udział w podsumowaniu internetowych kłopotów, wykonując mapy myśli które zostały dołączane do zdjęć. Głównym założeniem zajęć było:
• zwalczanie nielegalnych treści
• przeciwdziałanie szkodliwym treściom
• promocja bezpiecznego środowiska online
• podnoszenie świadomości o internetowych zagrożeniach
Dodatkowa aktywność uczniów w dniu Bezpiecznego Internetu:
Uczniowie w ramach DBI mieli za zadanie wziąć aktywny udział w wydarzeniu Dzień Bezpiecznego Internetu 2024 z tej okazji kolejny wykonali różnorodne prace na temat „Bezpieczny Internet”:
- Plakaty papierowe, multimedialne
-Zaprogramowane gry, historyjki, quizy, testy interaktywne
- Krzyżówki, rebus, certyfikaty z gry interlandia
- Oraz film, prezentacje
Poniżej galeria zdjęć.