Strona główna/Aktualności/Podsumowanie udziału w Dniu Bezpiecznego Internetu 2024

Podsumowanie udziału w Dniu Bezpiecznego Internetu 2024

30 Kwietnia 2024

Zorganizowano lokalne obchody Dnia Bezpiecznego Internetu 2024. W naszej szkole zostały przeprowadzone lekcje pod hasłem "Lepszy Internet zależy od Ciebie!" dla klas 1-8 z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu - DBI 2024. Zajęcia odbywały się na lekcjach informatyki oraz zajęciach świetlicowych, na zastępstwach w zerówkach. Dzięki temu Szkoła znalazła się na wirtualnej mapie inicjatyw DBI.

Zwrócono szczególną uwagę na moc wspólnego zaangażowania - uczniów, nauczycieli i rodziców, w celu zwiększenia bezpieczeństwa w Internecie.Poniżej link do prezentacji o Dniu bezpiecznego Internetu omawianą na lekcji. Znajdziesz w niej nie tylko jak bezpiecznie i kulturalnie korzystać z Internetu, przeplatane filmami ale również gdzie zgłosić się w razie zagrożenia w Internecie.

Było również dużo rozrywki m.in interaktywne zadania, tworzenie avatara, rebusy, krzyżówki, ukryte słowa, łączenie w pary  nawet filmy, spektakl, lekcje online DBI i gry edukacyjne i co niektórzy uczniowie zdobyli certyfikat pt. Asa Internetu.

Klasy 2-8 obejrzały i dyskutowali na temat filmów „Owce w sieci”, „3..2..1 Internet”, „Gdzie jest Mimi”, ”Na zawsze ” „Dopamina – co zrobić, żebyśmy to my kontrolowali technologię, a nie technologia nas?” i wiele materiałów edukacyjnych.

Pokazały czym jest cyberprzemoc, jakie są jej konsekwencje (zarówno dla ofiar jak i sprawców) oraz jakie sobie z nią radzić. Przeprowadzanie rozmowy - jak świadomie zadbać o swój bezpieczny wizerunek w sieci i z jakimi konsekwencjami, również w przyszłości, może się to wiązać.Obejrzeliśmy z Gali konferencje z DBI 2024 bardzo się podobał fragment: Sztuczna inteligencja

Uczestniczyliśmy w szeregu lekcji online przeznaczonych dla uczniów szkół podstawowych.

Wydarzenia te zorganizowało Polskie Centrum Programu Safer Internet wewspółpracy z NASK. A były to:

• "Ciało nie określa" w ramach DBI”

• „Jak radzić sobie z dezinformacją w sieci?”

• Sieciaki – internet bez przesady. (kl. 1-3)

• „Asy Internetu” – co autor miał na myśli?

• Co czyha na naszą prywatność w grach i internecie? (kl. 4-6)

• Narzędzia Open Source do działań kreatywnych. (kl. 4-8)

• Cyfrowy ślad - ile można wyczytać o człowieku z otwartych źródeł. (kl. 7-8)

• Digital Wellbeing – równowaga między online a offline

• Cyberprzemoc. Co mogę zrobić?

• Spektakl i warsztaty pt. „ Dzieci sieci – Plik i Folder na tropienie internetowych kłopotów ”. (kl.1-3 i 4-6), który dzieciom się najbardziej podobał. Jak piszą sami organizatorzy, Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), misją projektu jest pomoc młodym widzom w bezpiecznym odkrywaniu Internetu. W spektaklu został poruszony temat zagrożeń w sieci, a w szczególności uzależnienia od technologii, od używania smartphonów, komputerów, czy tabletów. Po spektaklu odbyło się interaktywne spotkanie z Plikiem i Folderem, którzy zadawali uczestnikom pytania podsumowujące treści. Plik i Folder to bohaterowie projektu, to dwie fikcyjne postaci, które wprowadzają dzieci w wirtualny świat, a także tłumaczą jego podstawowe pojęcia, ostrzegają przez czyhającymi w nim zagrożeniami oraz uczą, jak postępować w trudnych sieciowych sytuacjach.

Uczniowie byli bardzo zainteresowani tematem i aktywnie brali udział w podsumowaniu internetowych kłopotów, wykonując mapy myśli które zostały dołączane do zdjęć. Głównym założeniem zajęć było:

• zwalczanie nielegalnych treści

• przeciwdziałanie szkodliwym treściom

• promocja bezpiecznego środowiska online

• podnoszenie świadomości o internetowych zagrożeniach
Dodatkowa aktywność uczniów w dniu Bezpiecznego Internetu:

Uczniowie w ramach DBI mieli za zadanie wziąć aktywny udział w wydarzeniu Dzień Bezpiecznego Internetu 2024 z tej okazji kolejny wykonali różnorodne prace na temat „Bezpieczny Internet”:

- Plakaty papierowe, multimedialne

-Zaprogramowane gry, historyjki, quizy, testy interaktywne

- Krzyżówki, rebus, certyfikaty z gry interlandia

- Oraz film, prezentacje

Poniżej galeria zdjęć.