Fundusze Europejskie
Strona główna/Aktualności/Świętujemy 101 rocznicę patrona naszej szkoły: kim był (..)

Świętujemy 101 rocznicę patrona naszej szkoły: kim był Jan Paweł II

23 Maja 2021

   Jan Paweł II urodził się osiemnastego maja 1920 roku w Wadowicach. Jego imię, które nadali mu rodzice to Karol. W kościele pod wezwaniem Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny dwudziestego czerwca 1920 roku odbył się chrzest . Rodzice na drugie imię nadali mu Józef .
Od września 1930 roku, po zdaniu egzaminów wstępnych, Karol Wojtyła rozpoczął naukę w ośmioletnim Państwowym Gimnazjum Męskim w Wadowicach. Według katechetów, wyróżniła go ogromna wiara. W pierwszej klasie Karol przystąpił do kółka ministranckiego, którego stał się prezesem. Czternastego maja 1938 roku zakończył naukę w gimnazjum. Karol wybrał studia polonistyczne na wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego na które poszedł w 1938 roku. W lutym 1940 roku, poznał Jana Tyranowskiego, który prowadził dla młodzieży męskiej koło wiedzy religijnej. W lutym 1941 roku zmarł jego ojciec. W 1942 i 1943 roku udał się do Częstochowy by odnowić śluby Jasnogórskie. Trzynastego października 1946 roku Karol został subdiakonem a tydzień później diakonem. Pierwszego listopada 1946 roku został księdzem. W 1964 roku został arcybiskupem metropolitą Krakowskim a w 1967 został mianowany kardynałem.
szesnastego października 1979r na zwołanym po śmierci Jana Pawła l drugim konklawe w ósmym głosowaniu kardynalskim Karol Wojtyła został wybrany na papieża i wybrał imię Jana
Pawła II.
Swą posługę na Stolicy Piotrowej sprawował 9497 dni, a zatem dwadzieścia sześć lat, pięć miesięcy i szesnaście dni . Jan Paweł II zmarł drugiego kwietnia 2005 roku o godzinie 21:37 po długiej chorobie, zaś dwudziestego siódmego kwietnia 2014 roku został ogłoszony świętym.
Z okazji rocznicy urodzin Jana Pawła II w naszej szkole odbył się konkurs na temat wiedzy o naszym patronie. Z relacji jednego z uczestników: Doriana wiemy, że konkurs był ciekawy, pytania były zarówno łatwe , jak i trudne. Jedno jest pewne na pewno pomógł pogłębić naszą wiedzę o tym wielkim Polaku.
Hania, Kinga, Iga

do góry