Strona główna/Aktualności/Warsztaty edukacyjne o Powstaniu Warszawskim dla uczniów (..)

Warsztaty edukacyjne o Powstaniu Warszawskim dla uczniów klas 5a i 5b

13 Września 2024

Uczniowie klas 5a i 5b mieli wyjątkową okazję uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych zorganizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej, Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej we Wrocławiu. Spotkanie, które odbyło się w ramach „Przystanku Historia”, nosiło tytuł: „Dzieci w Powstaniu Warszawskim”. Warsztaty edukacyjne pn. „Jędruś – Powstanie Warszawskie oczami dzieci” przybliżyły młodym uczestnikom historię najmłodszych bohaterów, którzy w czasie Powstania Warszawskiego brali udział w walce o wolność Polski.
Podczas prelekcji, prowadzonej przez przedstawicielki Wrocławskiego Oddziału IPN, Barbarę Iwanicką oraz Kamilę Bałchanowską, uczniowie poznali niezwykłe losy dzieci walczących w Powstaniu Warszawskim. Prelegentki opowiedziały o codziennym życiu najmłodszych powstańców, ich odwadze, poświęceniu i trudach, jakie towarzyszyły im podczas tych dramatycznych dni. Dzieci dowiedziały się, jak ważną rolę pełniły ich rówieśnicy w czasie walk, zarówno jako łącznicy, jak i pomocnicy przy opatrywaniu rannych.
To spotkanie miało jednak również praktyczny wymiar. Po prelekcji dzieci wzięły udział w ćwiczeniach z pierwszej pomocy, które poprowadziły Barbara Iwanicka oraz Kamila Bałchanowska. Zajęcia te były nie tylko doskonałą okazją do poznania podstawowych zasad udzielania pomocy przedmedycznej, ale także miały na celu uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pomagania drugiemu człowiekowi. Uczniowie z zapałem ćwiczyli m.in. bandażowanie oraz układanie poszkodowanych w pozycji bocznej bezpiecznej, co z pewnością okaże się cenną umiejętnością w codziennym życiu.
Dzięki połączeniu edukacji historycznej z nauką praktycznych umiejętności, dzisiejsze warsztaty były wyjątkowo pouczającym i inspirującym doświadczeniem dla uczniów. Spotkanie nie tylko pogłębiło ich wiedzę na temat historii Powstania Warszawskiego, ale także nauczyło, jak ważne jest pomaganie innym w sytuacjach zagrożenia zdrowia czy życia.
Zajęcia zorganizowane przez Instytut Pamięci Narodowej na pewno na długo pozostaną w pamięci młodych uczestników.

Poniżej galeria zdjęć.