Fundusze Europejskie
Strona główna/Aktualności/Wrzesień - miesiącem pamięci

Wrzesień - miesiącem pamięci

16 Września 2020

Wrzesień to czas wielu ważnych dla Polaków rocznic. Wybuch II wojny światowej, agresja ZSRR na Polskę , Światowy Dzień Sybiraka, czy w końcu Dzień Podziemnego Państwa Polskiego.
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 im. Jana Pawła II pamiętają o słowach wielkiego Polaka swojego patrona: „ Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka …”
Mając w sercu powyższe wartości trudno było by nam przejść obojętnie obok tak istotnych dla każdego Polaka wydarzeń. Zaczęło się od lekcji na temat powyższych wydarzeń, wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych i tworzenia okolicznościowych plakatów. Jak co roku w parku przy ul. Klonowej uczniowie zaopiekowali się tablicami upamiętniającymi męczeństwo osób zabitych w Katyniu. Przypomnę, że dęby zostały posadzone w ramach ogólnopolskiej akcji polegającej na posadzeniu 21473 dębów pamięci. Jeden dąb to jedno nazwisko z listy katyńskiej. Na pewno wszyscy pamiętamy, że to nie pierwsze przedsięwzięcie o tej tematyce podejmowane przez Dyrektora i nauczycieli oleśnickiej Siódemki.
Trzynastego kwietnia 2010r obok Bazyliki pw. Św. Jana Apostoła z inicjatywy pani Dyrektor Doroty Rasały - Świtoń posadzono dwa dęby. Jeden ku pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej, drugi zaś symbolizujący pamięć jednej z ofiar katyńskich - kapitana Jana Wąsowskiego, zamordowanego przez NKWD w Charkowie.
W 2011r zaprosiliśmy do współpracy oleśnickie placówki oświatowe: oleśnickie przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja i licea ogólnokształcące. Ich zadaniem było spotkać się z członkami rodziny zamordowanych na nieludzkiej ziemi, przeprowadzić wywiady, zebrać rodzinne pamiątki i wykonać prezentacje . Następnie w parku na ulicy Klonowej odbyło się uroczyste zasadzenie dębów ku pamięci każdej zaprezentowanej wcześniej postaci. Dęby zostały zasadzone przez rodziny oraz grupy projektowe i oznaczone tabliczkami z imieniem i nazwiskiem każdej z zamordowanej osób. W sumie posadzono dziesięć dębów upamiętniających następujące postaci:
· Kapitana Janusza Libickiego, osadzonego w Kozielsku i zamordowanego w Katyniu
· Porucznika Jaskierskiego Józefa,
· Aspiranta Policji Państwowej Feliksa Gaik ,osadzonego w Ostaszkowie, zamordowanego w Miednoje
· Aspiranta Policji Państwowej Piotra Pawła Florkiewicza , osadzonego w Ostaszkowie, zamordowanego w Miednoje
· Aspiranta Policji Państwowej Andrzeja Rataj ,osadzonego w Ostaszkowie, zamordowanego w Miednoje
· Majora Adolfa Tracewskiego, osadzonego w Starobielsku, zamordowanego w Charkowie
· Podpułkownika Franciszka Tabaczyńskiego, osadzonego w Starobielsku, zamordowanego w Charkowie
· Porucznika Karola Augustowskiego ,osadzonego w Kozielsku, zamordowanego w Katyniu
· Aspiranta Policji Państwowej Stanisława Mudry, osadzonego w Taszkowie, zamordowanego w Miednoje,
· Kapitana Kazimierza Kasperkiewicza, osadzonego w Starobielsku ,zamordowanego w Charkowie.
Nasze działania to również opowiadanie nowym uczniom o historii dębów i przede wszystkim o historii osób, którym są poświęcone. Jedną z takich osób jest kapitan Jan Wąsowski zamordowany przez NKWD w Charkowie. Nasz bohater urodził się 21 listopada 1898r w Żaboklikach, pow. Węgrów , w rodzinie Stanisława i Anny z Chełstowskich. Jako 16 - letni chłopiec ochotniczo służył w Legionach wraz z trzema braćmi: Julianem, Józefem i Władysławem, oraz brał udział w wojnie 1920 - 1921r, w wyprawie na Kijów. Był mierniczym przysięgłym i w Nowogródku prowadził własne biuro. W połowie sierpnia 1939 r został zmobilizowany w stopniu porucznika i skierowany do 79 Pułku Piechoty, stacjonującego w Słonimiu. Brał udział w kampanii wrześniowej, m.in. w walkach pod Kockiem.
Chcemy w ten sposób podzielić się z całą społecznością naszej szkoły historią dębów katyńskich. Przechodząc parkiem przy ulicy Klonowej pamiętajmy o tych ludziach, bo tylko w ten sposób możemy Katyń ocalić od zapomnienia.

                                                                        Klasa 6c

 

do góry