Strona główna/Aktualności/XIII Wystawa Dolnośląskiej Rodziny Szkół im. Armii (..)

XIII Wystawa Dolnośląskiej Rodziny Szkół im. Armii Krajowej i Bohaterów AK

12 Marca 2024

W Sali Kolumnowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego imienia prof. płk Jerzego Woźniaka odbyła się Wystawa Historyczna Rodziny Szkół im. Armii Krajowej i Bohaterów Armii Krajowej. Udział w wystawie zdeklarowało piętnaście szkół należących do Dolnośląskiej Rodziny. W tym roku realizowany był projekt: „Z miłości do Ojczyzny – przesłanie dla pokoleń żołnierzy Armii Krajowej”.
Wydarzenie to koordynowała dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 im. Jana Pawła II w Oleśnicy, prezes Rodziny Szkół im. Armii Krajowej Dorota Rasała - Świtoń.
Uczniowie przedstawiali swoich bohaterów, którzy niegdyś za życia zostawili nam w testamencie cząstkę siebie – wspomnienia, dobre rady, złote myśli.
Wyniki projektu realizowanego przez SP 7 przedstawiły w formie graficznej Amaliia Matskiv oraz Aleksandra Kunaj. Uczennice przybliżyły postać pani Janiny Kasprzak ps. „Jaskółka”, która często spotykała się z nami opowiadając o trudnych czasach wojennych i jej działaniach konspiracyjnych.
Projekt koordynowały nauczycielki szkoły p. Marta Balińska i p. Justyna Pietroń.
W otwarciu wystawy wzięli udział: wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń, dolnośląski kurator oświaty Ewa Skrzywanek, kpt. Stanisław Wołczaski, żołnierz AK i powstaniec warszawski, Sylwia Krzyżanowska, Wojciech Trębacz, Grzegorz Kowal z Instytutu Pamięci Narodowej, Aleksandra Woźniak, córka J. Woźniaka, radni sejmiku województwa Andrzej Jaroch, Damian Mrozek i Tytus Czartoryski oraz delegacja Związku Piłsudczyków.
Wystawę podsumowali wojewoda dolnośląski oraz kurator oświaty. Budujmy mądry, obywatelski, społeczny patriotyzm. Pracujmy dla pokoju i myślmy o pokoju. Dziękuję młodzieży za ciekawa lekcję historii – mówili.

Poniżej galeria zdjęć.