Strona główna/Aktualności/Z wizyta w Oleśnickim Zamku

Z wizyta w Oleśnickim Zamku

7 Listopada 2023

Dzisiaj uczniowie klasy czwartej mieli przyjemność zwiedzać Zamek Książęcy w Oleśnicy - jeden z piękniejszych zamków w Polsce.
Już przy bramie głównej czekał na nas nasz przewodnik , dyrektor Zamku pan Przemysław Wróbel. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od dziedzińca. Była krótka powtórka z chronologii, zapoznanie się z planem Zamku i historią jego budowy. Po wysłuchaniu historii kiedy i jak powstały kolejne części Zamku przeszliśmy do jego wnętrza. Największa sala wzbudziła zachwyt swoją wielkością i wspaniałymi portalami. Po spacerze krużgankami znaleźliśmy się w holu pod słoniem. Dowiedzieliśmy się m.in. czym różni się słoń z Indii od tego z Afryki. Okazało się, że nasz oleśnicki słoń pochodzi z Indii i ma już przeszło 100lat.
Przechodząc od sali do sali dotarliśmy na wieżę ratuszową. Po drodze mogliśmy podziwiać mechanizm zegara , który znajduje się na wieży. Po pokonaniu nie lada wyzwania w postaci schodów dotarliśmy do miejsca niegdyś zarezerwowanego tylko dla władców księstwa oleśnickiego - wieży zamku. Spacerując wokół galeryjki widokowej naszą uwagę przykuło siedem lwów, według legendy są to młodzieńcy , którzy zaszkodzili księżnej , za co zostali zamienieni w kamienne lwy. Wieża przekracza 40 m, z jej wysokości nie tylko widzieliśmy całą Oleśnicę, ale nawet Sky Tower . Widzieliśmy także archeologów prowadzących swoje badania za murami zamku.
Ostatnim punktem naszej wycieczki była sala tortur. Tutaj niektórzy z uczestników wycieczki dobrowolnie wypróbowali niektóre z narzędzi. Na koniec po wspaniałej lekcji historii zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie.
Bardzo gorąco dziękujemy naszemu przewodnikowi , panu Przemysławowi Wróblowi, który fantastycznie opowiadał historię Oleśnickiego Zamku . Dzięki jego ciekawej formie przekazu poczuliśmy się niczym książęta i księżniczki na Zamku Oleśnickim.

Poniżej zdjęcie naszej klasy.

Nasza klasa