Strona główna/Aktualności/17 grudnia to Dzień bez Przekleństw

17 grudnia to Dzień bez Przekleństw

16 Grudnia 2021

Uczniowie klasy 7c wykonali na lekcji wychowawczej plakaty na temat szkodliwości stosowania wulgaryzmów. Każdy uczeń wykonał jeden plakat. 17 grudnia reprezentacja klasy odwiedziła wszystkie klasy w szkole odczytując poniższe pismo , a następnie przekazaliśmy do klasy plakat. Dodatkowo plakaty zawieszone zostały na korytarzu.
Dla niektórych dużym wyzwaniem bywa powiedzenie jednej wypowiedzi bez przekleństw, nie mówiąc już o powstrzymaniu się na cały dzień od bogatego repertuaru tzw. „brzydkich wyrazów”.
Ideą Dnia bez Przekleństw jest zwrócenie uwagi na czystość i piękno polskiej mowy, która nie potrzebuje wulgaryzmów, by trafnie i dosadnie wyrażać emocje.
Bo właśnie w celu odreagowania ludzie przeklinają najczęściej. Jednak pomimo iż przekleństwa istnieją tak długo jak sam język, są one powszechnie uważane za naganne . Nie wszędzie można więc sobie pozwolić na ich stosowanie - w niektórych krajach można za to słono zapłacić, a nawet trafić do aresztu na 15 dni - jak pewien uczeń z innego kraju , który nadużywał wulgaryzmów na internetowym czacie.
Dlatego zwracamy się do Was z apelem : Nie przeklinajcie. A plakat powieście w klasie , aby przypominał Wam o naszej prośbie.
Klasa 7c z wychowawcą

Poniżej galeria zdjęć.