Strona główna/Aktualności/ARMIA KRAJOWA I POLSKIE PAŃSTWO PODZIEMNE

ARMIA KRAJOWA I POLSKIE PAŃSTWO PODZIEMNE

17 Lutego 2024

14 lutego w Szkole Podstawowej nr 7 w Oleśnicy odbył się wojewódzki konkurs dla szkół powiatowych wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym - Powstanie Warszawskie i Akcja Burza. Współorganizatorami konkursu byli: Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN we Wrocławiu, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Dolnośląska Rodzina Szkół im. Armii Krajowej i Bohaterów AK. W tym roku patronat nad konkursem objął nie tylko burmistrz miasta Oleśnica, pan Jan Bronś, ale również Kuratorium Oświaty we Wrocławiu.
Ten sam konkurs jednocześnie odbył się w kilkunastu szkołach województwa Dolnośląskiego. Oleśnicę reprezentowały szkoły: Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 1, Szkoła Podstawowa nr4, Szkoła Podstawowa nr 7 i Szkoła Podstawowa nr 8.
Celem konkursu było m.in. przybliżenie młodzieży historii i problematyki Armii Krajowej, utrwalenie pamięci o tej największej organizacji podziemnej w czasie II wojny światowej i kształtowanie postaw patriotyzmu i poczucia szacunku dla przyszłych pokoleń. Konkurs składał się z trzech części.
Uczniowie rozpoczęli od prezentacji plakatu wykonanego w szkole macierzystej przedstawiającego w graficzny sposób tematykę związaną z Akcją Burza i Powstaniem Warszawskim. Wszystkie prace godnie upamiętniały bohaterstwo powstańców i przedstawiały tematykę związaną z hasłem: Powstanie Warszawskie i Akcja Burza.
Test wiedzy o Armii Krajowej ze szczególnym uwzględnieniem : Powstania Warszawskiego i Akcji Burza został opracowany przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN we Wrocławiu. Były zadania otwarte, zamknięte, zdjęcia. Wszyscy wykazali się wysokim przygotowaniem tematycznym.
Trzeci etap – niepunktowany to gra bohaterOn ph : Cenzura. Gra dostarczyła uczniom wiele pozytywnych emocji i pozwoliła na integrację zespołów.
W jury zasiedli: przewodniczący Rady Miasta Oleśnicy Aleksander Chrzanowski, dyrektor Zespołu Oświaty Samorządowej Grażyna Dłubakowska, członkowie: Jacek Śródka wicepres Koła Oleśnickiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, pułkownik Łucjan Ławniczek prezes Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, Barbara Sycianko członek Koła Oleśnickiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Jury po podliczeniu punktów drużynowo i indywidualnie przyznało I miejsce :
Szkole Podstawowej nr 7. Drugie miejsce uzyskała Szkoła Podstawowa nr 8, zaś trzecie Szkoła Podstawowa nr 4.
Indywidualnie test wiedzy najlepiej napisała Alicja D. ze Szkoły Podstawowej nr 8.
Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody. Konkursowi towarzyszyła wystawa prac uczniów Szkoły Podstawowej nr 7 ph.: Powstanie Warszawskie – akcja Burza.

Poniżej galeria zdjęć.