Strona główna/Aktualności/Akcja Żonkile 2021

Akcja Żonkile 2021

27 Kwietnia 2021

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 im. Jana Pawła II włączyli się w Ogólnopolską Akcję Żonkile 2021. Celem tej akcji jest upamiętnienie rocznicy powstania w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943r. i trwało do 16 maja 1943r. Było ostatnim zrywem, mordowanej przez hitlerowców, ludności żydowskiej odizolowanej w getcie w Warszawie.
Przed wybuchem II wojny światowej, w naszym mieście żyła społeczność żydowska, która spotykała się w synagodze wybudowanej w 1840 r przez gminę. W czasie Nocy Kryształowej 9/10 listopada 1938r., synagoga została spalona przez nazistowskie bojówki. Był to początek represji wobec europejskich Żydów.
W miejscu, gdzie stała synagoga, przestawiciele klasy 8b przykleili żółte, papierowe żonkile jako symbol naszej pamięci o przeszłości.

Maja Olchowa
Przewodnicząca klasy 8b