Strona główna/Aktualności/Śniadanie daje moc.

Śniadanie daje moc.

27 Października 2021

Drodzy Państwo

Prawidłowy rozwój i zdrowie  dzieci jest dla nas bardzo ważne. W związku z tym pragniemy przedstawić Państwu   propozycje zdrowych i ciekawych śniadań do szkoły pod hasłem „Śniadanie daje moc”. Nasze przepisy są sprawdzone i zbilansowane. Mamy nadzieje, że nasz pomysły zainspirują Państwa.

Alicja Mostek -specjalista do spraw żywienia

Karolina Hortecka - pedagog

Oto nasza propozycja na  miesiąc październik

Kanapka  z bułki wieloziarnistej z pastą z awokado, muffinki kakaowo-buraczane, porcja owoców i warzyw.

Muffinki kakaowo- buraczkowe

Składniki na 12 sztuk:

• 2 duże buraki (500 g), będziemy potrzebować 330 ml puree z buraków
  • 260 g mąki pszennej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 3/4 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 35 g kakao
  • 150 g drobnego cukru do wypieków
  • 2 jajka, lekko roztrzepane
  • 80 ml oleju rzepakowego lub słonecznikowego
  • 80 ml maślanki lub kefiru

Wszystkie składniki powinny by w temperaturze pokojowej.

Buraki ugotować do miękkości, wystudzić, obrać. Zmiksować je blenderem, by osiągnąć 330 ml puree (około 1 i 1/3 szklanki).

Do naczynia wsypać przesiane suche składniki, wymieszać. Dodać puree z buraków i pozostałe mokre składniki (roztrzepane wcześniej rózgą kuchenną). Wymieszać do połączenia się składników.

Formę do muffinów wyłożyć papilotkami, przełożyć do nich ciasto. Piec przez około 25 minut w temperaturze 180ºC lub do tzw. suchego patyczka.

Przepis zaczerpnięty ze strony : www.mojewypieki.com

„ Szrekowa przekąska”

Pasta kanapkowa z awokado

Składniki

• 1 miękkie, dojrzałe awokado bez pestki
  • 2 jajka ugotowane na twardo
  • 1 ząbek czosnku
  • Sok z cytryny
  • Sól do smaku
  • Pieprz do smaku
  • Opcjonalnie łyżka majonezu

Przygotowanie:

1. Jajka zetrzeć na tarce.
  2. Awokado rozgnieść w miseczce widelcem. Dodać pozostałe składniki i wymieszać.

Rada: miąższ awokado warto  natrzeć pestką, aby pasta zachowała swój wyjątkowy kolor.

Opis zdjęcia
Na zdjęciu znajduje się śniadaniówka. W górnej części pojemnika znajdują się dwie bułki z pastą z awokado. W dolnej części pudełka po lewej stronie są trzy ogórki gruntowe. Po prawej stronie znajduje się mandarynka a pod nią babeczka czekoladowo- burakowa.

Pojemnik ze śniadaniem