Strona główna/Aktualności/X wystawa Dolnośląskiej Rodziny Szkół im. Armii (..)

X wystawa Dolnośląskiej Rodziny Szkół im. Armii Krajowej i Bohaterów AK

8 Marca 2021

Czwartego marca z inicjatywy Dolnośląskiej Rodziny Szkół im. Armii Krajowej odbyła się już X wystawa Dolnośląskiej Rodziny Szkół im. Armii Krajowej i Bohaterów AK ph: „Żołnierze AK w podziemiu antykomunistycznym”. Do tej pory zawsze miała ona miejsce na Sali Kolumnowej Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu, niestety ze względu na zaistniałą sytuację epidemiologiczną tym razem była to wystawa on - Line na platformie TEAMS.

W spotkaniu uczestniczyli Roman Kowalczyk Dolnośląski Kurator Oświaty, Wojciech Trębacz Wiceprezes Zarządu Okręgu Dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Sylwia Krzyżanowska Główny Specjalista do spraw Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN we Wrocławiu, dyrektorzy , nauczyciele i uczniowie należący do szkół im AK lub klubów historycznych. Całość poprowadziła Przewodnicząca Dolnośląskiej Rodziny Szkół im. Armii Krajowej i Bohaterów AK , koordynator Klubów Historycznych na Dolnym Śląsku, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 w Oleśnicy Dorota Rasała - Świtoń.           W swoim wystąpieniu pani Dorota przybliżyła wszystkim historię wystawy przypominając jak to się zaczęło i jakie tematy podejmowaliśmy każdego roku. Widać jak zarówno Rodzina , jak i sama wystawa rozwijała się na przestrzeni minionych dziesięciu lat.

Szkoły uczestniczące w spotkaniu:
SP 23 im. „Grota” Roweckiego - Wrocław
Zespół Szkół w Niechlowie
SP 93 im. Tradycji Orła Białego - Wrocław
SP 3 im. Armii Krajowej Bolesławiec
SP 96 im. Leonida Teligi - Wrocław
SP im. Bohaterów Armii Krajowej w Prusach
SP im. Bolesława Chrobrego - Żórawina
SP im. nr 2 im. gen Leopolda Okulickiego „Niedźwiadek” - Trzebnica
PSP nr 5 im. Bolka I Świdnickiego - Strzelin
SP nr 7 im. Jana Pawła II - Oleśnica
LO nr 1 im. im. Danuty Siedzikówny „Inki” -Wrocław
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 30 im. Armii Krajowej - Wałbrzych.

Tematem przewodnim tegorocznej wystawy było przedstawienie sylwetek oficerów zamordowanych 1 marca 1951r, zarządu WIN - U :
Józefa Batorego
Franciszka Błażeja
Łukasza Cieplińskiego
Karola Chmiela
Mieczysława Kawalca
Adama Lazarowicza
Józefa Rzepki

Każda ze szkół przygotowała ciekawą zarówno pod względem merytorycznym, jak i graficznym prezentację o jednej                     z powyższych postaci. Dodatkowo spotkanie wzbogacił wykład wiceprezesa Dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Wojciecha Trębacza, oraz słowo wstępne Romana Kowalczyka Dolnośląski Kurator Oświaty.
Całość została przyjęta bardzo pozytywnie przez uczestników spotkania . Konferencja pozwoliła na chwilę refleksji                           i zadumy i przede wszystkim na uczczenie pamięci wielkich patriotów.