IX Noc Historyczna : Armia Krajowa w Kulturze
24 Lutego 20207 lutego 2020r w Szkole Podstawowej nr 7 odbyła się kolejna już noc z filmem historycznym.
Jej celem było:
- Przybliżenie uczniom historii żołnierzy AK związanych z kulturą.
- Uświadomienie uczniom jak wielka rolę odgrywała kultura w życiu okupowanej Polski.
- Rozwijanie umiejętności wyszukiwania i korzystania z informacji zawartych w różnych źródłach.
- Zachęcanie do samodzielnego badania źródeł historycznych (praca w grupie).
- Zwrócenie uwagi młodzieży na konieczność zachowania pamięci o przeszłości.
Armia Krajowa AK to konspiracyjna siła zbrojna polskiego państwa podziemnego, działająca w czasie II wojny światowej, narodzona w celu wyzwolenia kraju. Armia Krajowa to najsilniejsza armia podziemna na terenie Europy, jaka działała w tym czasie.
Historię tej armii, z głównym uwzględnieniem jej wpływu na kulturę poznali uczniowie podczas IX nocy z filmem historycznym.
Zaczęliśmy od wykładu na temat Armii Krajowej, który poprowadzili : Michał, Andrzej i Karol z 6b. Następnie o Cichociemnych opowiedziała Ola z klasy 8a.
Uczestnicy nocy zostali podzieleni na 4 grupy o pseudonimach: Zawiszacy , Bojowe Szkoły, Grupy Szturmowe , Wawer. Każdy uczestnik nadał sobie pseudonim i przedstawił go w swojej grupie. Wyjaśnił dlaczego wybrał właśnie taki pseudonim. Uczestnicy od tej pory musieli zwracać się do siebie używając swoich pseudonimów.
I tak rozpoczęły się zadania. Pierwsze polegało na samodzielnym wykonaniu – uszyciu opaski: biało czerwonej opaski, którą następnie oznaczono nazwą i pseudonimem.
Aby zakwalifikować się do oddziału należało przejść kilka szkoleń. Wśród nich: test na inteligencję i musztrę. Wszyscy przeszli oba szkolenia zadowalająco. W efekcie czego złożyli przyrzeczenie stając się żołnierzem AK i poznali swoje konspiracyjne obowiązki .
Kolejne zadania to m.in. pokaz mody wojskowej, przygotowanie konspiracyjnych ulotek i dostarczenie ich we wskazane na planie budynku miejsce , wykonanie muralu przy użyciu ziemniaków i tuszu.
Nie zabrakło nagród indywidualnych dla mistrza kuchni polowej - złotego ziemniaka i punkty dla drużyny, złote pędzle za narysowanie sceny komiksowej z wykorzystaniem bohaterów Armii Krajowej na płucianej torbie. Można było zdobyć puchar za recytację wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i mistrza gry polowej.
W trakcie obejrzeliśmy filmy poznając sylwetkę m.in. papcia Chmiela, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Miry Zimińskiej.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w spotkaniu.